Densytometria - pomiar gęstości kości
Densytometria w osteoporozie to inaczej pomiar gęstości kości. Najczęściej polega na skanowaniu odcinka lędźwiowego kręgosłupa, ale pomiarom podlega również szyjka kości udowej i przedramię, co pozwala na oszacowanie zagrożenia złamaniami kości jak i na diagnostykę jakości masy kostnej. Jakie wyniki badań mogą okazać się niepokojące? Na czym polega badanie? Jaki rodzaj promieniowania obejmuje?
Densytometria - na czym polega badanie
Badanie gęstości mineralnej kości jest potrzebne do identyfikacji początkowych oznak osteoporozy. Nieprawidłowości wykryte na wczesnym etapie najlepiej reagują na leczenie, co pozwala ochronić kości najczęściej ulegające złamaniom podczas tej choroby. Konieczność wykonania badania następuje w momencie postępującej choroby, a najczęściej objawia się ona złamaniem.
Badanie densytometryczne - czynniki ryzyka
Przed pierwszym złamaniem osteoporoza jest trudna do wykrycia, ponieważ nie ma typowych objawów - aż u połowy pacjentów przebiega całkowicie bezobjawowo. Bez badania gęstości kości diagnozę można postawić tylko za pomocą radiografii. Jednak warto pamiętać, że nie zawsze dostarcza ona odpowiednich informacji o stanie zdrowia.
Densytometria kości jest szczególnie zalecana, ponieważ daje informacje o przebiegu osteoporozy już przy spadku gęstości mineralnej kości od 2,5%. Badanie powinno być wykonywane tylko podczas wykrywania choroby, ale także do późniejszego monitorowania pacjenta podczas terapii.
Badanie gęstości kości - wykonanie badania - wskazania
Densytometria kości zalecana jest jeśli występują co najmniej dwa czynniki ryzyka:
-
dziedziczna predyspozycja (złamania u krewnych z niewielkim urazem),
-
palenie,
-
brak ruchu – siedzący tryb życia, leżenie w łóżku,
-
rzadka ekspozycja na słońce,
-
brak produktów mlecznych, ryb w diecie, obfitość białka i tłustych potraw, słodyczy, alkoholu, kawy,
-
szczupła budowa ciała,
-
niski wzrost,
-
ciąże mnogie, dłuższe karmienie piersią,
-
bezpłodność,
-
późne dojrzewanie, miesiączka po 15 roku życia,
-
wczesny początek menopauzy,
-
wiek od 65 lat dla kobiet i od 70 lat dla mężczyzn,
-
wcześniejsze złamania, zwłaszcza przy niewielkim upadku,
-
przy chorobach tarczycy, niewydolności nerek, cukrzycy, zapaleniach jelit,
-
reumatoidalne zapalenie stawów,
-
niski poziom hormonów płciowych (estradiol u kobiet, testosteron u mężczyzn).
Badania gęstości kości - jak przebiega badanie?
Badanie gęstości kości za pomocą densytometrii odbywa się w formie diagnostyki ultrasonograficznej, radiografii podwójnej adsorpcji i tomografii.
Uzyskane dane porównuje się ze średnią normą wskaźników (wskaźnik T i Z dla osteoporozy). Według nich uzyskuje się ocenę gęstości mineralnej kości. Badanie realizowane jest w następujących obszarach:
-
badanie części lędźwiowej kręgosłupa,
-
badanie kości udowej,
-
badanie przedramienia (środkowa trzecia część promienia u praworęcznych lewej ręki).
Wskazania przed badaniem
Podczas wykonywania badania najlepiej ubrać się w wygodne i luźne ubranie. Nie ma przeciwwskazań do specjalnego przygotowania w dniu badania. Nie należy posiadać na sobie elementów metalowych czyli biżuterii, ponieważ może ona zakłócić wynik badania.
Gęstość kości-badanie densytometryczne i jego zalety
Gęsta i rzadka tkanka kostna inaczej odbija fale ultradźwiękowe. Wniosek o stanie gęstości powierzchniowej kości wyciąga się, skanując przedramię, podudzie, pięty, dłonie, ponieważ znajdują się one najbliżej powierzchni skóry. Wykonuje się również densytometrię bliższego końca kości udowej. Wykonywanie tego badania daje obraz badanej okolicy kości, pozwala na skuteczne zaniechanie wystąpienia osteoporozy oraz złamań z nią związanych jak i wpływa na zapobieganie ryzyka wystąpienia złamań.
Badanie densytometryczne, inaczej badanie gęstości kości ma wiele zalet, przede wszystkim jest to niski koszt, łatwa dostępność i wysoka skuteczność w diagnostyce osteoporozy.
Wskaźniki osteoporozy w densytometrii - badanie densytometryczne
Badanie rentgenowskie stosuje różne wskaźniki do oceny osteoporozy:
-
T-score - porównuje gęstość mineralną kości pacjenta do średniej gęstości kości osób młodych, zdrowych o tej samej płci. Wynik T-score jest wyrażony w standardowych odchyleniach (SD) od średniej. Wartość T-score poniżej -2,5 SD wskazuje na osteoporozę.
-
Z-score - porównuje gęstość mineralną kości pacjenta do średniej gęstości kości osób w podobnym wieku, płci i budowie ciała. Wynik Z-score jest wyrażony również w standardowych odchyleniach (SD) od średniej. Wartość Z-score poniżej -2 SD może sugerować problemy z gęstością kości wynikające z czynników innych niż starzenie się.
-
FRAX (Fracture Risk Assessment Tool) - FRAX jest narzędziem, które ocenia ryzyko złamania u osób dorosłych na podstawie różnych czynników, takich jak wiek, płeć, historia złamań, palenie papierosów, spożycie alkoholu itp. FRAX bierze pod uwagę wyniki densytometrii, ale również inne czynniki ryzyka, aby ocenić ogólną szansę złamania w ciągu 10 lat.
Warto pamiętać, że interpretacja wyników densytometrii powinna być zawsze przeprowadzana przez wykwalifikowanego lekarza. Oceniając ryzyko osteoporozy i konieczność leczenia, lekarz bierze pod uwagę nie tylko wyniki densytometrii, ale także inne czynniki ryzyka i historię pacjenta.
Badanie gęstości kości - interpretacja wyników
Zgodnie z kryterium T-score, stopień zaawansowania osteoporozy można ocenić za pomocą densytometrii:
-
od 1 do -1 - tkanka kostna jest prawidłowa,
-
do -2,5 - kości są mniej gęste (osteopenia), osteoporoza jeszcze się nie zaczęła, wystarczą środki zapobiegawcze,
-
-2,5 - osteoporoza, konieczna jest intensywna terapia,
-
od -2,5 doszło do złamania – zaawansowana postać choroby, wymagane będzie długotrwałe leczenie, ważne jest, aby zapobiegać powtarzającym się upadkom.
Za pomocą ultradźwięków gęstość kości badanego jest porównywana ze wskaźnikami osób zdrowych. Wyniki są oceniane w następujący sposób:
-
87-105% jest w normie;
-
68-86% średnia osteopenia,
-
poniżej 67% występuje w przypadku osteoporozy.
W ilościowej tomografii komputerowej brane są pod uwagę wskaźniki progowe (krytyczne):
-
gęstość kości poniżej 100 mg/cm3 jest oznaką zniszczenia tkanki,
-
spaść do 50 mg / cm3 - ryzyko złamania gwałtownie wzrasta.
Badanie densytometryczne
Osteoporoza wiąże się z powolnym ubytkiem masy kostnej. Obejmuje ona wszystkie elementy układu szkieletowego. Dotyka osoby starsze, które są w wieku podwyższonego ryzyka na złamania osteoporotyczne. Do leczenia osteoporozy używa się wielu preparatów wapnia. Leczenie polega na farmakologii. Choroby układu kostnego to bardzo uciążliwy problem, dlatego też dobrze jest zadbać na co dzień o odpowiednią dawkę witaminy D, używać do suplementacji preparatów wieloskładnikowych zawierających wapń jak i w wieku wzmożonego ryzyka badanie wykonywać co 2 lata w celu kontroli jakości swoich kości.
Diagnostyka osteoporozy - podsumowanie
Densytometria pomaga wykryć osteoporozę na najwcześniejszym etapie w porównaniu z innymi metodami badań. Do tego celu najlepiej nadaje się radiografia podwójnej absorpcji.
Warto pamiętać, żeby zawsze skonsultować się z lekarzem, który oceni wyniki i będzie mógł dobrać odpowiednie leczenie. Może on zalecić stosowanie farmakoterapii, suplementów diety i przeprowadzić edukację pacjenta na temat profilaktyki.