We współczesnej medycynie osteoporoza jest uważana za chorobę ogólnoustrojową, której głównymi cechami są zmiany strukturalne w tkance kostnej oraz spadek gęstości mineralnej kości (BMD). Na szczęście szybko wdrożone leczenie i profilaktyka może skutecznie zadbać o prawidłowe stężenie wapnia, co w efekcie prowadzi do zdrowych kości i dobrego samopoczucia pacjenta. Ma to bardzo pozytywny wpływ na jego stan zdrowotny. Jak przeciwdziałać osteoporozie? Czy warto spożywać wapń i jaką ilość wapnia spożywać?
Czym jest osteoporoza i jak jej zapobiegać?
Osteoporoza to metaboliczna choroba tkanki kostnej charakteryzującą się postępującym spadkiem jej gęstości. Ważną rolę w jej rozwoju odgrywa naturalna utrata gęstości mineralnej, która wzrasta wraz z wiekiem, czego efektem są złamania kości.
Istnieje szereg czynników, które sprawiają, że ryzyko zachorowania rośnie:
-
palenie papierosów i nadużywanie alkoholu,
-
brak aktywności ruchowej - siedzący tryb życia, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej,
-
niewłaściwa dieta – jedzenie monotonne, w większości rafinowane (cukier, produkty z białej mąki), brak składników odżywczych w diecie, dieta uboga w wapń
-
niedobór wapnia, fosforu (fosforany) i witaminy D – może być to spowodowane zarówno brakiem tych pierwiastków w diecie, niedostateczną ekspozycją na słońce, jak i innymi przyczynami (choroby endokrynologiczne, nieprawidłowości w absorpcji wapnia itp.);
-
niedowaga, nadwaga (otyłość), co może wpływać na stan kości
- czynnik genetyczny, uczulenie na mleko
-
osteochondroza kręgosłupa, artroza stawów biodrowych - zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy w odpowiednich odcinkach kręgosłupa i szyjkach kości udowych.
Po co sprawdzić gęstość kości?
Niestety, płeć jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka, na które nikt nie ma wpływu. Przyczyną choroby u kobiet po 50 roku życia są zmiany hormonalne w organizmie spowodowane menopauzą. Warto wiedzieć, że aby zapobiec osteoporozie niezwykle ważna jest odpowiednia dieta jak i suplementacja preparatów bogatych w wapń. W grupie ryzyka znajdują się nie tylko osoby starsze, ale osteoporoza może dotknąć również osób młodszych. Osteoporoza to choroba, zatem aby zachować zdrowie niezbędna jest konsultacja lekarska, odpowiednia dawka leków i odpowiedni pokarm, czyli najczęściej zmiana diety.
Osteoporoza pierwotna w okresie menopauzy
Zwiększone ryzyko osteoporozy u kobiet wiąże się z istotnymi zmianami w regulacji gospodarki hormonalnej w ciągu całego życia. Zwykle estrogeny, które są aktywnie syntetyzowane w okresie dojrzewania, zapobiegają resorpcji (zniszczeniu, resorpcji) tkanki kostnej.
Estrogeny utrzymują homeostazę (stałość) i równowagę metabolizmu w kościach w okresie rozrodczym, jednak wraz z początkiem menopauzy ich stężenie gwałtownie spada. Niedobór estrogenów, a zwłaszcza estradiolu, prowadzi do zmniejszenia gęstości mineralnej na skutek zwiększonej resorpcji kości.
Osteoporoza kości - jak zapobiegać?
Wielu badaczy stoi na stanowisku, że na prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy nie ma wpływu fakt wystąpienia menopauzy, ale czas trwania niedoboru estrogenów: im dłuższy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby. Na przykład wśród dwóch kobiet w tym samym wieku prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy jest większe u tej, która wcześniej weszła w menopauzę.
Objawy osteoporozy
Główną przyczyną późnego rozpoznania osteoporozy jest zatarty obraz kliniczny i łagodne objawy, które nie powodują znacznego dyskomfortu u chorego. Przez to pacjenci szukają pomocy dopiero wtedy, gdy dojdzie do pierwszego złamania.
Innym powodem późnego wykrycia choroby jest czynnik ludzki. Osteoporoza jest bardziej typowa dla pacjentów w starszej grupie wiekowej. Z tego powodu pacjenci mają tendencję do przypisywania istniejących objawów innym dolegliwościom.
Niestety około połowa przypadków choroby jest wykrywana dopiero na etapie powikłań, kiedy pojawiają się złamania osteoporotyczne.
Pierwszymi nieswoistymi objawami rozwoju osteoporozy są objawy utajonego lub jawnego niedoboru wapnia. Obejmują one:
-
zmniejszona wydajność i zwiększone zmęczenie;
-
parestezje, mrowienie i drganie mięśni;
-
nadmierna suchość skóry i łamliwe paznokcie.
Czasami wchłanianie wapnia jest pogorszone na skutek choroby, dlatego warto udać się do lekarza.
Jak diagnozuje się osteoporozę?
Najpełniejszych informacji o procesach patologicznych zachodzących w tkance kostnej dostarcza osteodensytometria z określeniem szeregu wskaźników. Jest uważana za najskuteczniejsze narzędzie w diagnostyce osteoporozy. Głównym wskaźnikiem wskazującym na obecność choroby jest gęstość mineralna kości (BMD).
Densytometria jest metodą dokładniejszą niż klasyczna radiografia. Na zdjęciach rentgenowskich zmiany są zwykle widoczne tylko w przypadku wyraźnego ubytku masy kostnej (35-40% normy lub więcej), a densytometria wykazuje spadek gęstości kości nawet o 1-2%. Najczęściej badanie przeprowadza się w obszarze szyjki kości udowej lub kręgosłupa.
Jednak osteoporozę kręgosłupa rozpoznaje się u większości pacjentów na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. W tym przypadku najczęściej przyczyną badania jest uporczywy ból pleców, który nie jest podatny na standardową terapię niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Obecność na radiogramie złamań kompresyjnych oraz klinowatych lub dwuwklęsłych deformacji kręgów w połączeniu z przezroczystością tkanki kostnej jest bezwzględnym kryterium rozpoznania przez pacjenta ciężkiej osteoporozy kręgosłupa.
Jak leczyć osteoporozę? Profilaktyka osteoporozy
Leczenie osteoporozy u mężczyzn i kobiet zależy od przyczyny i objawów. W postaci wtórnej celem terapii jest leczenie choroby podstawowej, która spowodowała osteoporozę.
Pierwotna postać choroby wymaga długotrwałego, kompleksowego leczenia. Ogólny schemat terapii składa się z następujących elementów:
-
codzienna aktywność ruchowa - spacery, kompleksy fizjoterapeutyczne, gimnastyka (bieganie i skakanie są przeciwwskazane!);
-
korekta diety w celu powstrzymania utraty masy kostnej, zwłaszcza jeśli nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania na składniki odżywcze,
-
farmakoterapia środkami antyresorpcyjnymi, korektorami metabolizmu tkanki kostnej, a także anabolikami kostnymi zawierającymi wapń, magnez i inne składniki tkanki kostnej w postaci przyswajalnej, witaminę D;
-
leczenie mające na celu odciążenie dotkniętych obszarów kręgosłupa i poprawę ich ukrwienia, prowadzące do likwidacji dolegliwości bólowych - osteopatia, fizjoterapia, miękki masaż manualny.
W przypadku wykrycia osteoporozy u kobiety po 50 roku życia zaleca się rozpoczęcie leczenia od wizyty u ginekologa w celu rozwiązania problemu estrogenowej hormonalnej terapii zastępczej. Zwykle należy go przepisać pacjentkom, u których menopauza nastąpiła samoistnie w zbyt młodym wieku lub w wyniku operacji chirurgicznej.
Odpowiednio dobrane leczenie osteoporozy u kobiet po 60. roku życia powinno również uwzględniać kilka czynników: czas trwania menopauzy i stan hormonalny, występowanie lub brak niedoboru wapnia, nasilenie dolegliwości bólowych i innych objawów neurologicznych.
Co warto wdrożyć dla zdrowych kości?
Profilaktyka osteoporozy to kompleksowy program działań mających na celu zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby,
-
kompletna dieta dla zdrowych kości,
-
aktywny tryb życia, regularna aktywność fizyczna;
-
suplementacja wapnia, zwłaszcza jeśli dotychczas odnotowano jego niedobór i innych składników tkanki kostnej, witaminy D;
-
sesje osteopatii i specjalne ćwiczenia mające na celu poprawę postawy i normalizację ukrwienia kręgosłupa i stawów.
Ćwiczenia fizyczne w profilaktyce osteoporozy
Osteoporoza kręgosłupa rzadko rozwija się u osób aktywnych fizycznie. Codzienne treningi wzmacniają mięśnie, kości i więzadła, zwiększają tolerancję wysiłku i poprawiają elastyczność. Optymalny zestaw ćwiczeń zaleca się opracować wspólnie z fizjoterapeutą, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości danej osoby.
Dla zdrowia kręgosłupa i stawów przydatne są pływanie, gimnastyka, obciążenia statyczne i chodzenie z niewielkim obciążeniem nóg i bez niego. Nie zaleca się intensywnego uprawiania sportów ciężkich i traumatycznych, a przy dużej masie ciała zabronione jest bieganie i skakanie – zamiast zapobiegać osteoporozie, pojawią się problemy ze stawami. Spacery na świeżym powietrzu to kolejna opcja aktywności fizycznej dostępna dla każdego. Zaleca się spędzać 1-1,5 godziny dziennie na marszu w średnim tempie, w wolnym tempie - 2 godziny lub więcej.
Podsumowanie - najważniejsze aspekty w profilaktyce osteoporozy
Wizyta u lekarza prowadzącego raz w roku jest warunkiem zachowania zdrowia. Elementarny zakres procedur diagnostycznych (badanie ogólne, badania krwi, moczu, EKG) pozwoli zauważyć pierwsze zmiany iw razie potrzeby poddać się rozszerzonemu badaniu.
Natomiast wizyta u osteopaty raz na pół roku pozwoli nie tylko zidentyfikować, ale także wyeliminować zarówno ogólne, jak i miejscowe przeciążenia kręgosłupa, poprawić postawę, znormalizować ruchomość i ukrwienie narządu ruchu.
Profilaktyka osteoporozy opiera się przede wszystkim na zasadach zdrowego stylu życia. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze swoim lekarzem, który będzie mógł poinstruować i podpowiedzieć metody leczenia.